Sandwich Panel Insulation Materials and IPN                                                                             Burhanettin ÖZKAHRAMAN

 

 

Hepimizin bildiği gibi, bugün dünya daha kalabalık oluyor. Biz zaten altı milyar nüfusu sınırın ötesine geçti ve doğal enerji kaynaklarının günden kıtlaştıracak gün oluyorlar. Şimdi olduğu gibi yaşam kalitesi aynı düzeyde sürdürmek için, temiz enerji üretmek gerekir. Bu iki aşamalı işlem ile mümkündür:

 

 

1 Biz, güneş ve rüzgar enerjisi gibi doğaya hiçbir zarar vermek alternatifleri gibi fosil yakıt ve nükleer gibi yüksek derecede kirletici enerji kaynaklarından enerji üretim kaynaklarının dönüştürmek gerekiyor.

2 Biz kullanmak ve biz ne nasıl üretmek enerji tasarrufu için en verimli şekilde geliştirmek zorunda.
biz kaybı başlıca nedenlerinden biri kötü yalıtımı olduğunu bildiğiniz gibi enerji tasarrufu ısı yalıtımı ile daha belirgin ön plana geliyor klima. Konut, sanayi tesisleri ve soğuk hava deposu tesislerinde klima uygulamalardan istifade uygun yalıtım malzemeleri ve doğru mimarisi doğrudan ilişkilidir. Sandviç paneller ülkemizde konut mimarisinde hak ettikleri konuma ulaşmış olmama rağmen, sandviç paneller sıklıkla hem konut ve endüstriyel yapılarda birçok ülkede kullanılmaktadır.
sandviç panellerin Çekirdek malzemesi ana yalıtım malzemeleri gibi değişebilir olduğunu Mineral lifler (MMMF), Poliüretan köpük (PUR), Poliizosiyanurat (PIR), isophenic (IPN), polistiren (EPS), Ekstrüde polistiren (XPS).  

Grafikte görüldüğü gibi, PUR ve türevleri 0,22 değeri ile lider vardır.

Yalıtım malzemeleri seçerken, yüksek yalıtım değeri zaman içinde termal performans kaybına karşı direnç, ve PUR kadar önemli olduğunu ve bunun türevleri de olan yaşlı değeri başlangıç ​​değerine yakın. Malzemeler
yalıtım PUR malzemelerin baskınlık açıkça bellidir. PUR, PIR ve IPN, şu anda emisyon değerlerini en aza indirilmesinde en iddialı malzemeler, ayrıca geri dönüşüm pek çok avantajlar sağlamaktadır

Sonra, ne şekilde biz PUR türevleri olmasını söyledi PIR ve IPN malzemeler, eski poliüretan farklı?

Tam burada yangın direnci geliyor. Sandviç panel dolgu malzemelerinin yangın sınıflandırması TS EN 13501-1 standartları kapsamında belirlenen kriterlere göre yapılır. Sınıflama kodları ve tanımlar aşağıdaki tabloda verilmiştir.


 

Aşağıda verilen bu standarda göre, Sandviç Panel Dolgu Malzemeleri sıralanır. Bu sıralamada görüleceği gibi, NPI Dolgulu Sandviç Panel bir adım önde akranları olan ve Mineral Yün malzeme tek alternatif olarak duruyor.

1) MMMF: A1 2) IPN: Bs1d0 3) PIR: Bs2d0 4) PUR: Cs3d0 5-) Polistiren: e
Bu noktada, biz NPI paneller de FM 4881 1. sınıf belgesine sahip olduğunu işaret etmek istiyorum .
Tüm bu bilgiler ışığında, IPN dolgulu paneller yüksek yangın dayanımı özelliklerine sahip sigortası gibi karlı bir yüksek yalıtım değerine ve yıllara dayanıklı termal performansı ile yatırım yanı sıra stand olarak ön plana çıkmaktadır.